Atakent / Ümraniye / İstanbul
Atakent Mah. Dicle Cad. No:27/1

Whatsapp Hattı
+90 552 246 92 34

Çalışma Saatlerimiz
09:00-19:00

Siğil Tedavisi | Ella Güzellik ve Akademi

İnsan vücudunun her yerinde görülebilen Siğil aslında bir hastalık olarak görülmelidir. Kısa adı HPV olan (Human Papilloma Virus) bu sorunu yaşayan insanlardan bulaşıcı bir virüstür. İlk etapta insan vücuduna yerleşip, orada günlerce, haftalarca kuluçka dönemi geçirmektedir. Sizdede belirli bir zaman sonra ortaya çıkmaktadır. Bulunduğu yere göre bulaşma tehlikesi olup, özellikle makat ve genital bölge siğilleri en bulaşıcı vakalar arasında yer almaktadır. Bakımı biraz zaman, birazda sabır gerektirmektedir.

Siğil Bulaşıcı mı?
Vücudumuzun her yerinde görülen HPV virüsü kesinlikle bulaşıcı bir vaka olup, fakat hepsi bulaşıcı değildir. Örnek el, ayak siğilleri buklaşıcılık konusunda en az risk içerenlerdir. Düz siğil olarak adlandırılan bu grup sizi korkutmamalıdır. Bir arkadanışınızın elinde bulunan siğil tokalaşma ile size bulaşma gibi bir durumu olmayacaktır. Korkulması gereken tür yukarıda da belirtiğim gibi genital bölge, ve anal bölgedir.

Makat Siğili (Kondilom)
Normal siğillerin makat bölgesinde görülen hali olup, kadın erkek ayrımı olmaksızın görülebilir. Makat bölgesi daha nemli ve mikrobik olması nedeniyle ilerlemesi kısa sürede gerçekleşmektedir. Makatta kaşıntı ve kanamaya neden olan bu sorun makat çevresi ve iç kısmında olabilmektedir. Genellikle ters ilişki dediğimiz cinsel uygulama ile ortaya çıkmakta olup, böyle bir durum yoksa makat siğili olan biri ile aynı klozeti kullanmanız, elinizde siğil olması nedeniyle olabilmektedir. Bakımı genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmakta olup, makat çevresi yada iç kısmında görülen tüm siğillerin temiz cilde kadar temizlenmesi ile mümkündür. Bunun içinde bir çok ameliyatsız bakımı yöntemi bulunmaktadır.

Vajinal Siğil
Sadeca anüs bölgesi değil aynı zamanda kadınlarda genital bölgede görülebilmektedir. Yine aynı şekilde ilişkiye girdiğiniz kişinin cinsel organı vasıtası ile bulaşmaktadır. Böyle bir sorunu farkeden çiftler cinsel ilişkide mutlaka prezervatif kullanmaları gerekir. Aksi halde sizde olan sorun partnerinizde vajinal siğil olarak ortaya çıkacaktır.

Siğil Bakımı Nasıl Yapılır?
Öncelikle uzun sürecek, sabır gerektiren bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Siğil bakımı uzun sürme nedeni sorunun kaynağı olan HPV Virüsüne yönelik olmadığındadır. Ortaya çıkan semptomların yok edilmesi bu sorundan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Siğil bakımı gerçekleştiren Genel Cerrahi uzmanı o bölgede hiç bir siğil kalmadığına dikkat etmelidiri. Aksi halde sorun yeniden tekrarlayacaktır. Bakımı yapıldıktan sonra hasta 6 aylık bir süreçte sürekli kontrole gelmelidir. Çünkü yeni çıkan siğillere müdahale edilmesi gerekmektedir. 6 Ay boyunca herhangi bir sorun olmaması halinde sorun çözülmüş olacaktır.

Siğiller hangi bölgede çıkar ise çıksınlar viral enfeksiyonlardır. Viral enfeksiyonların bakımında ise ağızdan alınan antibiyotiklerin herhangi bir etkisi yoktur.Siğil bakımında 3 ana bakım yöntemi kullanılmaktadır. Siğil bakımı yöntemleri arasında kimyasal yada  çeşitli yakma veya soğutma yöntemleri kullanılır. Siğil bakımı ana yöntemi siğilin yerleşmiş olduğu cilt bölümünün yıkılmasıdır.  Ayak siğil bakımında ilk aşama genellikle salisilik asit içeren  çeşitli losyonları siğil oluşmuş olan bölge yaklaşık 10-12 gün boyunca uygumaktır. Bunun ardından hastalarda oluşan reaksiyonları takip edilir.  İşler yolunda giderse  ikinci küre başlanır. Siğilin bakımında ikinci kürde 10- 12 gün uygulanması sonucu bakımını netleştirir.  Ancak hastalarda salisilik asit uygulaması sonrasında başarıya ulaşılamazsa ise takibinde çeşitli yakma yöntemleri denenmektedir. Bu yakma yöntemleri soğuk yakma bakımı olarak bilinen kriyoterapi  ya da epilasyon ile yakma yöntemlerini siğil bakımı için başlıca yöntemler olarak sayabiliriz.  Bugün için ana bakımı yöntemi kliniğimizde de uyguladığımız epilasyon ile yakma yöntemidir. Bu bakımında hasta yaklaşık ikişer üçer dakikadan oluşan seanslardan iki ya da üç defa uygulama yapılarak bölgenin epilasyon ile yakılması ile siğillerden kurtulabilinir.  Siğilli bölgenin yakılması ardından  çeşitli pomatlarla bölgenin koruma altında tutulması gerekmektedir.

Epilasyonla Siğil Bakımı
Bu alanda etkisi en düşük yöntemlerden biri olan Epilasyon maalesef istenen sonucu vermememektedir.

İlaçla Siğil Bakımı (Yakma)
Başlıkta kast edilen ilaç ağızdan alınan ilaç değildir. Siğil bölgesine uygulanan yakıcı bir ilaç siğilleri yakmayı amaçlamaktadır. Bazen sağlıklı bölgeyi yakması sonucu istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Elektrokoter Yöntemi
Şimdi size siğil bakımında en başarılı 2 yöntemi aktaracağız. Birisi Elektrokoter olup, elektrik akımı ile siğilleri yakarak almaktadır. Yoğunluğa göre 2 seans uygulamak gerekebilir. Başarısı %100 olup, önerilmektedir.

Radyo Frekans RF
Cilt üzerinden uygulanan bakımlarında en başarılı uygulamalardan biri olan Radyo Frekans siğil bakımında da kullanılmakta olup, en başarılı siğil bakımı olduğu söylenebilir. Elektrokoter benzeri bir bakımı yöntemi olan, RF Elektrokoter’den daha başarılı bir yöntemdir.  Radyo Frekans siğil bakımı uyguluyor ve öneriyoruz.