Atakent / Ümraniye / İstanbul
Atakent Mah. Dicle Cad. No:27/1

Whatsapp Hattı
+90 552 246 92 34

Çalışma Saatlerimiz
09:00-19:00

Diyabetik Ayak Tedavisi | Ella Güzellik ve Akademi

Diyabetlilerde yıllar içinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ayak bakımıdır. Diyabette ayak ve bacak damarlarındaki daralma ve benzeri dolaşım bozuklukları önemlidir. Diyabet hastalığı ile yaşlanma, sigara içimi gibi nedenlerle bacak damarlarında sertleşme, kireçlenme ve dolaşım bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Diğer yandan bakımsız ve kontrolsüz diyabette bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozulmakta, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma olabilmektedir (nöropati). Böylece ayaklardaki yaralanmalar hissedilmemekte, fark edilememekte olaya, enfeksiyon (iltihap) eklenmekte ve fark edildiğinde bakımı zor olmaktadır. Unutulmaması gereken nokta; vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organlardan biri olan ayakların, yaralanmalara en açık organ olduğudur.

 

Nöropati ile ayak yaraları nasıl oluşur?

Ayaklara batabilen çivi, iğne gibi yabancı cisimlerin ağrısı hissedilmez, iltihaplara zemin hazırlar.
Çoraplardaki kıvrımlar, ayakkabı yaralamaları (vuruklar) ayakkabı içinde unutulmuş küçük kum ve vb. maddeler, ayaklarda tahriş ve küçük yaralanmalara neden olabilmekte ancak bunların ağrısı hissedilmediğinden yara ilerlemektedir.

 

Oluşabileceği durumlar:

 • Ayaklarınız kuruyorsa
 • Parmak aralarında mantar varsa
 • Ayaklarınızda kabarcıklar, su toplamaları oluyorsa
 • Ayaklarda nasır varsa
 • Ayaklarda üşüme, duymada, dokunmada hissizlik varsa
 • Sigara içiliyorsa
 • Tırnaklar kalınlaşma, şekil değişimi veya içe kıvrılma varsa

 

Nasır

Nasır, kollozite denilen, ayak ve ellerde görülen beyaz veya sarı renkteki deri kalınlaşmalarıdır. Nasırın oluşmasında ana neden sürekli basınç ya da sürtünmelerdir. Nasır ayrıca, sıklıkla el işi yapanların avuçlarında, yüzük ya da ayakkabının vurduğu bölgelerde, sporcularda (örneğin halterciler), gitar ya da keman tarzı müzik aletleri çalanlarda ve bunun gibi bazı meslek gruplarında sıklıkla görülür. Ayrıca ayak formuna uymayan ayakkabıların, dar çorapların, yüksek topukların ve taban düşüklüğünün de nasıra yol açtığı bilinmektedir.

Nasır bölgeleri, kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Ayak fazla terliyorsa, yine nasırlara uygun bir ortam doğmaktadır. Nasır hakkında bilimsel araştırmalar yoluyla kanıtlanmış önemli bir bilgi de genetik olduğudur.

 

Nasır Nerede Oluşur?

Nasır sıklıkla ayak tabanlarında, parmak uçlarında, parmakların yan tarafında ve avuç içlerinde görülür. Parmak altları, parmak araları, parmak üstleri, taban ve topuklar en riskli bölgelerdir.

 

Bakım Yöntemleri Nelerdir?

 • Nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır.
 • Nasırlar uzman kontrolünde, mümkünse ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir salonda bakımı ettirilmelidir. Böylece nasırın tekrarlama riski de önlenmiş olur.
 • Ayağı korumak adına, banyodan sonra bir nemlendirici krem veya besleyici vücut yağı sürülmelidir.
 • Nasırın üzerine solüsyon da sürülebilir. Bu preparat sabah ve akşam tekrarlanmak üzere nasırın üzerine sürülür. Nasır yumuşayınca bir cımbızla alınır.
 • Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilacı kaydırmamaktır.
 • İlaç asitli olduğu için nasırın üzerine denk gelmezse canlı dokuyu da etkileyebilir. Diyabetlilerde bu ürünler doktor kontrolünde kullanılabilir.
 • Nasır bakımı kuru ayak üzerinde yapılmalıdır.
 • Sertleşmiş ölü deriler veya hücreler kuru haldeyken özel aletlerle tamamen temizlenebilir. Böylece sağlıklı dokular da zarar görmez.

Bilinenin aksine pedikür bir nasır bakımı değildir. Bu yüzden de ayak sağlığı uzmanlarının önermediği bir uygulamadır. Zira pedikür sırasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunun yapılmaması, pedikürü yapacak kişinin deneyimli olmaması nasır sorununuzun artmasına yol açabilir.

 

Hamilelik Süresi Ayak Bakımı

Hamilelik süresi içerisinde ayaklarımızın sağlığını korumak ve problemlerin oluşmasını engellemek gerekir. Vücut ağırlığının değişmesi, sorunların oluşumuna neden olur. Taban düşüklüğü, tırnak batması ve nasır en sık rastlanan sorunlardır. Hızlı değişen kilo ayak tabanına basınç oluşturur, basınç noktaları nasıra, taban düşüklüğüne eklem deformasyonuna sebep olur. Ağırlık tek bölgede yoğunlaştığı için tabanda da belli bölgelerde basınç yükselir. Buna bağlı değişimler oluşur, özel bakımlar ile bu değişimler koruma altına alınır, deformasyonlar engellenir.

 

Sporcular ve Spor Yapanlar İçin Ayak Bakımı

Sürekli spor yapanlar için gerekli olan ayak bakımı ve krampon kullanımından dolayı gelişen nasır ve deri deformasyonları, pullanma, terleme ve baskı problemlerinin çözümüdür. Tırnakların yapılan sporun aktivasyonunda alacağı darbelere ve kullanacağı ayakkabıya uygun kesilmesi, bakımının yapılması önerilir. Sporcunun ortak kullanım alanlarından ( duşlar, soyunma giyinme odaları vb. yerlerden) oluşabilecek mantar ve türlerinden dolayı koruma bakımlarını yapılması.

 

Jel Sistemi Uygulaması

Kalınlaşmış deforme ve batık tırnaklarda tırnak yatağının düzeltilmesi gerektiğinde uygulanan işlemlerdir. Jel sistemi ile mantarlı tırnaklarda sıvı emilimi engellendiği için bakım süreci kısalmaktadır. Ayrıca tırnakta kalınlaşmadan veya mantardan dolayı oluşan rahatsız edici kötü görüntü ortadan kalkmaktadır.

 

Deforme Tırnak Bakımı

Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı nedenlerle şekli bozulmuş tırnaklar tekrar şekillenmektedir.

 

Ortez Tırnak Bakımı

Parmak duruş veya basış bozukluğundan meydana gelen deformasyonlar kişinin ayağına özel destek malzemesi hazırlanarak giderilir.

 

Deri Sertleşmesiyle Oluşan Problemlere Yönelik Bakımlar

Özellikle ayak tabanın da yere basmakla oluşan basınç dağılımı ve sürtünme nedeniyle oluşan sertleşmelerde, önce sert tabakalar ağrısız acısız cihaz yardımı ile temizlenmektedir.
Tekrar oluşmasını engellemek için baskı giderici destek malzemesi uygulanmaktadır. Ciltteki ölü tabakalar temizlenir, cilt tipine uygun ürünler kullandırılmaktadır. Düzenli bakım ile ciltteki ölü tabakalar giderilmektedir.

 

Çatlak Topuk Bakımları

Derideki çatlaklar şişkin, kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sonucu oluşmaktadır. Çatlakların ilerlemesi burada bulunan damarlar sayesinde mikroorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma riski nedeniyle tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları çok fazla ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Bunları düzenlemek için ilk önce fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılır. Ardından yağlı krem sürülmekte ve bazı durumlarda alt deri tabakasına kadar ulaşan çatlakların onarılması için düzenli bakımlar ile kontrol altına alınmalıdır.

 

Terleyen Ayak Bakımları

Terleme problemi olan ayakların, deri ve tırnakta oluşturduğu koku ve deformasyonların bakımları ve çözüm önerileri merkezimizde podoloji uzmanı tarafından uygulanmaktadır.