Atakent / Ümraniye / İstanbul
Atakent Mah. Dicle Cad. No:27/1

Whatsapp Hattı
+90 552 246 92 34

Çalışma Saatlerimiz
09:00-19:00

Deri Sertleşmesi Tedavisi | Ella Güzellik ve Akademi

Deri sertleşmesi ( Skleroderma ), çoğunlukla 20-40 yaş arasındaki kadınların yaşadığı bir sorundur. Deri sertleşmesi özellikle el, yüz ve kol derisinde görülmektedir. Bu bölgelerde deri normalden daha kalındır ve bu kalınlaşma zamanla artar.
Kalınlaşma esnasında esnekliğini de büyük ölçüde kaybeden deri, kişide işlevsel bozukluklara sebep olabilir.

Deri sertleşmesinin teşhisi sırasında hastanın derisinden alınan örnekler mikroskop altında incelenir ve kalınlaşma miktarı belirlenir. Bu hastalığın teşhisi için kullanılan diğer bir belirti ise Reynaud belirtisi olarak da bilinen parmakların önce beyazlaşıp sonra mordan pembeye dönmesidir.
Deri sertleşmesi nadir de olsa iç organlarda da görülebilmektedir.

Dış deride deri kalınlaşması çok ciddi sağlık problemlerine neden olmazken iç organlarda deri kalınlaşması akciğer, böbrek ve sindirim yolunda ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Hastalığın bakımında doktor kontrolünde verilen ilaçlar kullanılır ve işlev kaybı olmaması için kalınlaşan bölgelerin düzenli olarak egzersizle hareket ettirilmesi önerilir.

Özellikle ayak tabanında, yere basmakla oluşan basınç dağılımı ve sürtünme nedeniyle oluşan sertleşmelerde, önce sert tabakalar ağrısız, acısız, cihaz yardımı ile temizlenmektedir.

Tekrar oluşmasını engellemek için baskı giderici destek malzemesi uygulanmaktadır.Ciltteki ölü tabakalar temizlenir, cild tipine uygun ürünler kullandırılmaktadır. Düzenli bakım ile ciltteki ölü tabakalar giderilmektedir.