Atakent / Ümraniye / İstanbul
Atakent Mah. Dicle Cad. No:27/1

Whatsapp Hattı
+90 552 246 92 34

Çalışma Saatlerimiz
09:00-19:00

Ortez Uygulamaları | Ella Güzellik ve Akademi

Vücudumuzda bulunan herhangi bir extremitede gerçekleşen fonksiyon kaybının aktif hale gelebilmesi için kişiye özel yapılan gereçlerdir. Parmak duruş veya basış bozukluğundan meydana gelen deformasyonlar, kişinin ayağına özel destek malzemesi hazırlanarak rahatlatılmaktadır.


Ortezin Amacı:

  • fonksiyon
  • immobilizasyon ( hareketsiz bırakmak )
  • supportif ( destek sağlamak )
  • correction ( 3 nokta prensibi )
  • kaslarda kontraktür açıcı
  • eklemlerde limitasyon ( tutukluk ) düzeltici

Parmak duruş veya basış bozukluğundan meydana gelen deformasyonlar, kişinin ayağına özel destek malzemesi hazırlanarak rahatlatılır.

Tırnakların deformasyonu birçok şekilde rengi veya biçimi bozulabilir. Ufak yaralanmalar en yaygın nedendir. Çekiçle vurma sonrasında baş parmağınızın tırnağı altındaki siyah nokta kandır. Uçlardaki beyaz bulut gibi işaretler küçük çarpmalar sonucudur. Yarılma, soyulma veya kırılma genellikle güçlü sabunlara veya kimyasal maddelere aşırı maruz kalmanın sonucudur. Sıkı veya uygun olmayan (vuran) ayakkabılar ayak tırnaklarını kalınlaşmasına veya batmasına yol açabilir Uygun bakım, bakterilerin ve diğer enfeksiyöz organizmaların dokulara girmesini ve muhtemelen kanınıza karışmasını önlemek için önemlidir.

Renk bozulması, mantar enfeksiyonları dahil birçok rahatsızlıklarda meydana gelir. Bunlar tırnaklarınızı sarıya, griye, kahverengiye veya siyaha döndürebilir. Yaralanma, kimyasal maddelere maruz kalma veya ilaçlara karşı reaksiyon da tırnaklarda bir dizi renge yol açabilir, iç hastalıklar tırnakları bozabilir. Parmakların kalınlaşıp tırnakların bunların etrafını sarması akciğerlerde bir problem olduğunu gösterebilir.

Tırnaklarınızın bir hastalık sırasında etkilenip sonra iyileşmesi çok seyrek görülen bir olay değildir. Fakat tırnaklar yavaş büyür: (el tırnakları ayda yaklaşık 3 mm. ve ayak parmakları ayda yaklaşık 1 mm.) Meydana gelen hasar ancak yeni tırnak büyümesi ile tamir edilebilir. Bozulmaya neden olan hastalık kontrol altına alındıktan veya iyileştikten sonra tırnaklar yavaş yavaş normale dönecektir. Fakat renk ve işaretlerdeki değişiklikleri doktora bildirin.