Atakent / Ümraniye / İstanbul
Atakent Mah. Dicle Cad. No:27/1

Whatsapp Hattı
+90 552 246 92 34

Çalışma Saatlerimiz
09:00-19:00

Medikal Ayak Bakımı | Ella Güzellik ve Akademi

Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımı insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı medikal olarak ayak sağlığı ile ilgilenen Podiatri uzmanlarınca yapılmalıdır. Özellikle diyabetli kişilerde ayaklarda his kaybı görülmesi ve his kaybından dolayı taşınan riskin büyük olması, diyabetik ayaklarda özel podiatri bakımlarının önemini artırmıştır. Günümüzde podiatri uzmanları diyabetli kişilerin ayak bakımının yanı sıra günlük yaşam temposunda herkesin ihtiyaç duyduğu ayak bakımı üzerine çalışmaktadır.

Günlük hayatın ve sosyal çevrenin beraberinde getirdiği giyim tarzı, Belki de en yoğun olarak ayakları etkiliyor. Sert zemin, dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar, bilinçsiz uygulanan pedikür, yapısal olarak da eğer bir soruna yatkınlık varsa, büyük problemler olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan araştırmalar ortalama her yüz kişiden 85’inde bir ayak problemi olduğunu gösteriyor. Zaman içinde değişime uğrayan ayaklarda, kemik ve eklem deformasyonları, batık, nasır, siğil, tırnak-deri mantarı ve terlemeye bağlı oluşan çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ancak günümüzde ayaklar, tüm bu olumsuzluklardan medikal bakımlar ile korunabiliyor ve oluşmuş problemler yine bu bakımlarla giderilebiliyor.


Sağlıklı bir ayak için uygulanacak ayak bakımı sırasında dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken temel noktalar şunlardır:

  • Ayaklar da herhangi bir sağlık sorunu yoksa ayaklar çorap ve ayakkabı içerisinde terlediğinden düzenli aralıklarla uygun sabunla yıkanmalı ve parmak araları unutulmadan iyice kurulanmalı.
  • Derinin nemini muhafaza etmek için ayak yıkandıktan ve kurulandıktan hemen sonra, derinin nemli kalabilmesi için uygun şekilde nemlendirmeli (sprey, losyon, krem, merhem gibi)
  • Ayaklarını sık yıkamak zorunda kalanlar, diyabet benzeri hastalıkları, derisinde terleme azlığı olan kişiler, ayak kenarları ve topuklarının derisi sertleşmiş olan kişiler, yıkama işleminden sonra mutlaka ayaklarına hafif nemli iken çok kalın olmayan bir ayak kremi kullanmalı.
  • Ayakları aşırı terleyenler yıkama ve iyi kurulamadan sonra terlemeyi önleyici ayak spreyleri kullanmalı
  • Ayak sağlığı ve temizliği için kullanılan çorap ve ayakkabı da önemlidir. Özellikle çorapların pamuklu olması ayak sağlığı için tercih edilmeli. Çorapların temiz olması ve günlük olarak değiştirilmesi gereklidir.
  • Yazın sıcak günlerinde kauçuk ve kapalı spor ayakkabılar giyilmemeli, deriyi terletmeyen ayakkabılar giyilmelidir.
  • Herkese açık alanlarda çıplak ayakla yürümekten kaçınmalıdır.
  • Aşırı zorlanmadan, düzgün ve sürekli yürüme ayağın kendisini yenilenmesini dolaşımı düzenlemesi, kasların gelişmesini sağlayan ayak için en önemli eksersizlerden biridir.
  • Gün sonunda ayak göğüs düzeyinin biraz yukarısında olacak şekilde kaldırılarak istirahat edilmeli ve ayak uçlarından yukarıya doğru, çok zorlanmadan masaj uygulaması yararlı olabilir.