Nedenleri arasında derinin koruyucu işlevi olan bariyer tabakasının zarar görmesi ve bunun sonucunda derinin üst tabakasından su kaybının gerçekleşmesi, havanın kuru olması, genetik yatkınlık, diuretik kullanımı, ter bezlerinin aktivitelerinin azalması, keratinizasyon bozukluğu ve yaşlanma ve aşırı kilo sayılabilir. Bazı ilaç bakımları da derinin kurumasına neden olduğu için çatlaklara yol açabilir.

Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmalara giriş kapısı oluşturur ve bacak derisinde kızarıklık, şişlik, ağrı ile seyreden bir bakteri enfeksiyonuna neden olabilir. Sağlıklı kişilerde bu problem kolaylıkla bakımı edilebilir ama diyabet hastası olan veya dolaşım bozukluğu olan kişilerde enfeksiyona yakalanma olasılığı daha yüksektir ve bu tip kişilerde derinin kendini onarma hızı daha yavaş olduğu için bu küçük problem büyük bir sorun haline gelebilir.

Çatlak topuklar, vücut yeterli miktarda nemi sağlayamadığından kaynaklanabilir. Ayakların düzgün kurutulmaması, diyabet rahatsızlığı, yeterli miktarda su içilmemesi, ebeveynlerden kaynaklı genetik cilt yapısı ve bazı kişilerde yaşında etken olduğu cilt kurumalarında etken sebep gösterilebilir.

Bu tarz sıkıntıların giderilmesi için kalınlaşan, kuruyan keratin dokunun temizlenmesi ve bu bakım yapıldıktan sonra vücudun ihtiyacı olan nem oranını sağlayacak içerikli ürünler ile evde bakımının devamı gerekmektedir.

Aklınızda başka sorular mı var?

Hemen bizi yukarıdaki numaralarımızdan arayın, size bilgi verelim.

Whatsapp'dan Sorun
Whatsapp Bilgi Hattı
Powered by